Ekzém

Atopická dermatitida u dospělých pacientů

Komerční prezentace
29.07.2011

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je velmi časté chronické kožní onemocnění v kojeneckém a dětském věku. Je možné trpět ekzémem i v dospělosti? Ano, ekzém trápí 2 -10 % dospělých.

V dospělém věku existují dvě formy atopického ekzému:

  • První typ, kterému předchází kojenecké a dětské stadium, se vyvíjí v podstatě s růstem dítěte. Až 75 % dětí ve školním věku dosáhne téměř úplného uzdravení. Většina projevů mizí do dvacátého roku života. Bohužel u zbytku se vyhojení nedostaví a ekzém přetrvává do dospělosti.
  • Druhý typ dospělé formy se může objevit až v dospělosti.

Nejčastější výskyt ekzému

Místa postižená ekzémem jsou u dospělých stejná jako u dětí:

  • podkolenní a loketní jamky
  • krk
  • zápěstí
  • hřbety rukou
  • nárty

Kůže velmi svědí, je drsná, objevují se praskliny, postupem času je rozpraskaná. U dospělých se často vyskytují takzvané frustní nebo larvované formy, kdy se potíže lokalizují na ohraničených částech těla, například jen na rukou, obličeji či končetinách. Projevy zde mohou být odlišné, světlejší či olupující skvrny, zvýšené rohovění kůže na hýždích či na pažích, suché popraskané rty a koutky atd.

Co způsobuje atopickou dermatitidu?

Existuje mnoho teorií ohledně vzniku ekzému, ale jeho přesná příčina není známa. Předpokládá se multifaktoriální původ onemocnění, to znamená, že na vzniku choroby se podílí více činitelů. Těmi nejvýznamnějšími jsou:

  • genetika s rodinnou predispozicí
  • porucha bariérové funkce kůže
  • psychická zátěž, stres

Výskyt atopické dermatitidy se v populaci zvyšuje, což se přičítá změnám životního prostředí, životního stylu a diety.

Jsou známé i provokační faktory u dospělých. Kromě stresu to jsou dráždivé přípravky v podobě mycích prostředků, některých dezinfekcí či mýdel, alergeny pocházející z roztočů. Také prachové a pylové částice jsou velkými viníky. Neměly by se opomenout ani potravinové alergie a u žen hormonální výkyvy v podobě menstruace, těhotenství či po porodu. Právě po porodu se u některých žen vůbec poprvé objeví ekzém.

69010_165552670141414_100000600456811_453710_1152984_n.jpg

Rady pro ty, kteří trpí ekzémem

Je důležité, aby onemocnění co nejméně ovlivňovalo kvalitu vašeho života. Nezbytná je péče o kůži, každodenní promašťování a bezpečné čištění. Prospěšné jsou pobyty u moře či dovolené na horách.

Důležitým aspektem je i výběr správného oblečení, doporučuje se bavlněné. Ideální je pak funkční oblečení, jež pomáhá v boji s ekzémem, např.: SKINTOSKIN®. SKINTOSKIN® prádlo obsahuje stříbro (antimikrobiální účinky) a mořské řasy (pomáhají hydratovat pokožku a zklidňují ji) a zároveň je vyrobeno z biobavlny. Více informací o tomto prádle získáte na www.skintoskin.cz.

Ze svého okolí je dobré odstranit co nejvíce alergenů. Pokud člověk trpící ekzémem pracuje v prašném, alergizujícím prostředí, měl by přemýšlet o změně zaměstnání. Psychologická podpora patří též k podpůrným opatřením.

Léčba atopického ekzému

V léčbě atopického ekzému má hlavní postavení terapie místní (péče na postiženém místě). Základem léčby jsou látky, které slouží k promašťování, zvláčňování pokožky, dále vedou k úpravě pH a pomáhají zlepšit ochrannou funkci kůže. K těmto účelům slouží různé krémy, masti či oleje. Používají se i dehtové preparáty. Při zhoršení obtíží se v léčbě uplatňují preparáty obsahující kortikosteroidy opět ve formě mastí.

Novinkou jsou látky ovlivňující imunologické mechanismy, které se zatím zdají být stejně účinné jako masti s kortikosteroidy. Užívají se také antihistaminika, která mimo jiné vedou ke zmírnění svědění. U chronických forem můžeme využít fototerapii, která též zmírňuje svědění.

Specifická léčba (v podobě farmakoterapie, fototerapie, atd.) spolu s podpůrnými opatřeními patří do rukou kožního lékaře (dermatologa či dermatovenerologa). Proto se s léčbou atopické dermatitidy a svými problémy spojenými s onemocněním obracejte na svého lékaře.

69474_165553520141329_100000600456811_453712_4986418_n.jpg

SKINTOSKIN®

Funkční biooblečení SKINTOSKIN® je řada spodního prádla pro ty, kteří trpí onemocněním kůže, jako je atopický ekzém, lupénka, vysoce citlivá a suchá kůže, alergické reakce a další.

Základem tohoto oblečení jsou speciální vlákna, která obsahují bavlnu, mořské řasy a stříbrné ionty, které mají antibakteriální a antimykotické vlastnosti a zároveň zajišťují pokožce zklidňující, hydratační a čistící účinek. Pravidelné a dlouhodobé nošení prádla přispívá ke snížení svědivosti a podráždění.

SKINTOSKIN® nabízí prádlo pro všechny věkové kategorie - kojence, děti i dospělé. Je dermatologicky testované. Více na www.skintoskin.cz

Autor: Komerční prezentace

Boj proti rakovině hýbe sociální sítí Twitter
Co oživí váš vztah? Společná dovolená

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Systémový lupus erythematodes
Lupus erytematodes

Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus erythematodes neboli zkráceně SLE je autoimunitní onemocnění spojené s poškozením mnoha orgánů a tkání a mnohdy velmi závažnými projevy i prognózou. Jako většina au ...